Pigment do farb - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Pigmenty do farb to sposób na uzyskanie idealnego koloru, jakiego żaden producent w ofercie nie przewidział.

Jednak sztuka mieszania bazy z barwnymi dodatkami jest dość trudna i wymaga dobrej znajomości charakterystyki różnych barwników.

Teoria pigmentów do farb

Pigmenty dzieli się na podstawie budowy chemicznej na organiczne i nieorganiczne. Pierwsze mają bardzo wyraźny kolor i są zwykle trwalsze od pigmentów nieorganicznych o zdecydowanie prostszej cząsteczce. Poszczególne pigmenty mogą w różny sposób powodować powstawanie wrażeń barwnych – nie istnieje na przykład biały pigment – tlenek tytanu wydaje się biały, ponieważ w odpowiedni sposób rozprasza światło, nie ma też pigmentu szarego – to odpowiednie rozcieńczenie czarnej barwy.

Polecane pigmenty

Każdy pigment, niezależnie od typu chemicznego, roztwarzany jest w bazie. Jest nią rozpuszczalnik, zwykle bardzo uniwersalny. Mimo że stężenie samego związku barwnego w takiej mieszance jest zwykle nieduże, wystarcza do zabarwienia wielu litrów białej farby bazowej, co robi się najwygodniej mechanicznie dzięki wiertarce z założonym mieszadłem.

Do jakich farb można stosować pigmenty?

Większość pigmentów ma charakter uniwersalny, a tylko nieliczne są stworzone specjalnie z myślą o określonym typie farb. Jako że większość stosowanych dziś farb ma charakter organiczny, ten sam produkt może być użyty jako:

  • pigment do farb lateksowych;
  • pigment do farb akrylowych;
  • pigment do farb olejnych;
  • pigment do farby silikatowej;
  • pigment do farby emulsyjnej;
  • pigment do farby chlorokauczukowej;
  • pigment do farby olejnej.

Warto jednak przed zastosowaniem konkretnego barwnika upewnić się, że producent nie przewidział dla niego żadnego specjalnego zastosowania – ponieważ nie wszystkie farby barwią się równie dobrze, niektórzy producenci stworzyli pigmenty przeznaczone specjalnie do barwienia określonego typu farb.

Jak mieszać pigmenty do farb?

Pigmenty nie muszą być stosowane pojedynczo – można je również mieszać po kilka, aby uzyskać szerszą paletę barw. Punktem wyjścia powinny być proporcje podane przez producenta – dzięki nim można mniej więcej przewidzieć, jaka będzie intensywność konkretnych barw. Po uzyskaniu pożądanego odcienia należy wypróbować farbę na ścianie i po pół godziny dokonać oceny wizualnej i ewentualnie dolać pigmentów.

Pigmenty to nie tylko kolory

Pigmenty mogą operować nie tylko kolorami. Na przykład jako pigmenty do farb strukturalnych wykorzystuje się często pigmenty metaliczne, a więc zawierające sporą ilość niewielkich opiłków metali, a także pigmenty zwierciadlane. Dość rzadko spotykane, ale również dostępne w sprzedaży są pigmenty luminescencyjne, które świecą w nocy.

Niektóre specyficzne pigmenty mogą zawierać również drobiny kwarcu, łuski lub ziarenka perłowe, a także inne dodatki, których celem jest wzbogacenie efektu wizualnego poprzez dodawanie rozbłysków świetlnych.

Wady i zalety pigmentów do farb

ZALETY

  • możliwość uzyskania praktycznie dowolnego koloru, w tym również spoza palety
  • tania możliwość uzyskania estetycznej barwy (zamiast zakupu drogiej farby kolorowej wystarczy kupić tani pigment i niedroga bazę)
  • łatwość wypróbowania wielu wariantów kolorystycznych w praktyce – wystarczy tylko przygotować próbki z wielu pigmentów

WADY

  • brak pewności co do ostatecznego wyniku barwienia
  • olbrzymia trudność z dorobieniem farby, jeśli przygotowana ilość okaże się niewystarczająca do pomalowania całej powierzchni
  • konieczność poświęcenia sporej ilości czasu i pracy na przygotowanie farby
  • wymóg użycia dodatkowych narzędzi do przygotowania pigmentowanej farby (mieszanie ręczne zwykle nie zdaje egzaminu)

Rozstrzygnięcie dylematu, czy w ogóle używać pigmentów, a jeśli tak to jakich i w jaki sposób, jest zawsze sprawą indywidualną. Użycie barwników do farb daje bowiem spore możliwości, choć nie zawsze efekt jest zadowalający. Aby zmaksymalizować szanse na sukces, warto sięgnąć po pigmenty znanych firm – istnieje większe prawdopodobieństwo, że wzornik jest dokładniejszy, a kolor trwalszy (choć trwałość i zdolność krycia zależą często od charakteru chemicznego barwnika użytego do produkcji pigmentu).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.